Zabiegi z wykorzystaniem częstotliwości radiowej na cellulit i ujędrnianie skóry: odpowiedzi na wszystkie praktyczne pytania

Ile zabiegów trzeba wykonać? Jak to działa? Jakie jest uczucie podczas zabiegu?

Na tej stronie odpowiadamy na te i 23 inne pytania dotyczące zabiegów radiofrekwencji na cellulit / ujędrniania skóry. Jeśli masz więcej pytań, możesz je zadać na dole tej strony.

Silna, głęboka radiofrekwencja tkankowa: najlepsza technologia do ujędrniania skóry i usuwania cellulitu

Najlepszą technologią do zwalczania cellulitu i ujędrniania skóry jest głęboko działająca radiofrekwencja o dużej mocy. Drugą najlepszą technologią jest kawitacja ultradźwiękowa o niskiej częstotliwości, głębokim działaniu i dużej mocy. (Nie przejmuj się długimi słowami, poniżej wyjaśnię je bardzo prosto, ale dokładnie).

Każda inna technologia jest po prostu znacznie mniej skuteczna niż te dwie. Większość technologii jest całkowicie nieskuteczna.

Częstotliwość radiowa to po prostu prąd elektryczny o wysokiej częstotliwości.

Prąd elektryczny o niskiej częstotliwości może powodować skurcze mięśni, nawet przy niskim natężeniu. Wykorzystuje się to w fizjoterapii do leczenia układu mięśniowo-szkieletowego oraz do zmniejszania bólu.

Z drugiej strony, prąd o bardzo wysokiej częstotliwości(od 300 kHz do 2,45 GHz), zastosowany na ciele, wytwarza tylko ciepło.

Głębokie ciepło a powierzchowne ciepło

W zależności od używanego sprzętu, stosowanych produktów i protokołów, ciepło wywołane przez radiofrekwencję może być:

 • bardzo, bardzo głębokie (mięśnie i stawy, do celów fizjoterapii; całkowicie bezcelowe do celów estetycznych)

 • bardzo głęboko (podskórna tkanka tłuszczowa w celu miejscowej redukcji tkanki tłuszczowej; dość nieskuteczne, mimo szumnych zapowiedzi; nieprzydatne w redukcji cellulitu lub ujędrnianiu skóry ciała; ogólnie rzecz biorąc, trochę marnotrawstwa)

 • głębokie (podskóra i w pewnym stopniu skóra właściwa, do redukcji cellulitu i ujędrniania skóry)

 • średnio głębokie (skóra właściwa i w pewnym stopniu naskórek, do ujędrniania skóry twarzy; nieprzydatne do redukcji cellulitu i ujędrniania skóry ciała)

 • powierzchowne (naskórek, w przypadku trądziku, powierzchownego napinania skóry lub resurfacingu skóry; nieprzydatne w przypadku redukcji cellulitu lub napinania skóry ciała)

Częstotliwość radiowa stosowana w zabiegach estetycznych nigdy nie podgrzewa mięśni, stawów ani narządów.

Ważne są zarówno "głębokie", jak i "wysokiej mocy".

Biorąc pod uwagę, że większość tak zwanych "zabiegów na cellulit" lub "zabiegów ujędrniających skórę" dostępnych na rynku jest powierzchowna, a w najlepszym razie średnio głęboka, należy zapewnić sobie "głęboką radiofrekwencję tkanek", jeśli chce się uzyskać dobre wyniki bez bólu, powierzchownych oparzeń lub podrażnień.

Ponadto, biorąc pod uwagę, że większość tak zwanych "zabiegów na cellulit" lub "zabiegów ujędrniających skórę" dostępnych na rynku ma niską moc, konieczne jest zapewnienie sobie "radiofrekwencji o wysokiej mocy", jeśli chcesz uzyskać dobre wyniki, nie tracąc czasu i pieniędzy.

W obu przypadkach ważne jest, aby zabiegi z wykorzystaniem silnej i głębokiej radiofrekwencji były stosowane w sposób odpowiedzialny i przez dobrze wyszkoloną osobę, co zapewni komfort, bezpieczeństwo i skuteczność.

W jaki sposób ciepło wywołane przez radiofrekwencję usuwa cellulit / napina skórę?

Intensywne ciepło wytwarzane przez radiofrekwencję o dużej mocy i głębokim działaniu na podskórę i skórę właściwą ma trzy działania:

 • Stymuluje zarówno uwalnianie tłuszczu (lipolizę) z komórek tłuszczowych (adipocytów), jak i zaprogramowaną śmierć komórek tłuszczowych (apoptozę adipocytów). Oznacza to zmniejszenie nierówności cellulitowych.

 • Stymuluje syntezę kolagenu i elastyny przez komórki kolagenowe (fibroblasty), a także obkurczanie istniejącego kolagenu. Oznacza to bardziej napiętą i uniesioną skórę.

 • Intensywnie stymuluje krążenie i drenaż limfatyczny na obszarze, na którym jest stosowany, dzięki czemu usuwa cząsteczki tłuszczu z tego obszaru bez konieczności stosowania masażu limfatycznego lub presoterapii.

Wszystkie te trzy działania jednocześnie prowadzą do usunięcia cellulitu i ujędrnienia skóry. Oznacza to, że dzięki głęboko działającej radiofrekwencji o dużej mocy nie ma potrzeby przeprowadzania osobnego zabiegu na cellulit i osobnego na ujędrnianie skóry.

Co to jest kawitacja ultradźwiękowa?

Kawitacja ultradźwiękowa o dużej mocy jest drugą najlepszą technologią antycellulitową. Nie jest ona tak skuteczna jak radiofrekwencja, ponieważ stymuluje jedynie uwalnianie tłuszczu i pomaga zdestabilizować komórki tłuszczowe, prowadząc do apoptozy adipocytów. Ultradźwięki nie mają jednak wyraźnego wpływu na ujędrnianie skóry.

Podobnie jak w przypadku radiofrekwencji, aby ultradźwięki były skuteczne, muszą mieć dużą moc i działać głęboko na tkanki. Urządzenia o niskiej mocy są bezużyteczne.

Prawidłowa radiofrekwencja jest lepsza do ujędrniania skóry i bardzo dobrze sprawdza się w przypadku cellulitu. Prawidłowa kawitacja ultradźwiękowa jest nieco lepsza niż radiofrekwencja w przypadku cellulitu, ale nie pomaga w napinaniu skóry.

 1. Jeśli masz mieszankę luźnej skóry i cellulitu, połączenie to jest idealne.

 2. Jeśli masz więcej cellulitu i nie martwisz się zbytnio o jędrność skóry, najlepsze będą ultradźwięki.

 3. Jeśli masz dużo luźnej skóry i mało cellulitu, najlepsza jest tylko RF.

Jakie są odczucia podczas zabiegu z wykorzystaniem fal radiowych?

Podczas zabiegu radiofrekwencji o dużej mocy i głębokiej tkance odczuwalne jest głównie głębokie ciepło. Jeśli zabieg RF jest stosowany prawidłowo, z zastosowaniem odpowiednich protokołów, właściwych produktów do pielęgnacji skóry i odpowiedniego sprzętu, powierzchnia skóry (naskórek) będzie odczuwana jako ciepła, natomiast głębokie warstwy skóry (podskóra i skóra właściwa) jako bardzo gorące.

Nie należy jednak w żadnym wypadku odczuwać pieczenia ani bólu. Jeśli uczucie pieczenia lub bólu trwa dłużej niż ułamek sekundy lub utrzymuje się przez cały czas trwania zabiegu, oznacza to, że zabieg nie został przeprowadzony prawidłowo.

W ciągu kilku minut od pierwszego zabiegu większość osób przyzwyczaja się do uczucia głębokiego ciepła skóry i zazwyczaj odpręża się, uznając zabieg za komfortowy, a nawet relaksujący/kojący.

Niewielka mniejszość klientów (5%) uważa zabieg za nieprzyjemny, ale wciąż akceptowalny, a bardzo mała mniejszość (~1%) za bolesny. Jeśli leczenie jest bolesne, nie ma sensu go kontynuować, należy je przerwać, a pacjenta należy zachęcić do poddania się innemu, być może mniej skutecznemu, ale bardziej komfortowemu leczeniu.

Bezpieczeństwo 99,6%, jeśli terapia falami radiowymi jest stosowana prawidłowo

Jeśli przestrzega się zasady progu bólu, to prawidłowo przeprowadzona terapia RF tkanek głębokich powinna być bezpieczna w ~99,6%. Oczywiście wskaźnik bezpieczeństwa może się znacznie różnić, w zależności od używanego sprzętu i poziomu wyszkolenia, ale taki jest wskaźnik bezpieczeństwa w naszej klinice.

W ~0,4% prawidłowo przeprowadzonych zabiegów RF (co około 250 sesji) klient może doświadczyć pewnego podrażnienia skóry, które zwykle ma postać małego guzka wielkości ziarnka grochu. Jest to spowodowane przegrzaniem tkanki tłuszczowej lub kolagenowej (zwykle na styku skóra właściwa-skóra właściwa), co powoduje stan zapalny i miejscową nadprodukcję kolagenu, prowadzącą do powstania małego włóknistego guzka. Jest on zwykle niewidoczny - czuje się go, nie widać - i zwykle znika w ciągu 1-3 tygodni (maksymalnie 6 tygodni).

Z naszego doświadczenia wynika, że sporadycznie, po około 400-500 sesjach, skóra może reagować na zastosowany krem leczniczy, przy czym reakcja ta ustępuje zwykle w ciągu około tygodnia. W takim przypadku można użyć innego kremu lub przerwać zabieg, a klient może poddać się innemu, być może mniej skutecznemu, ale bardziej komfortowemu zabiegowi.

Po dziesięciu latach stosowania tego zabiegu i wykonaniu ponad 10 000 sesji w czasie pisania tego artykułu, to prawie wszystko, co zaobserwowaliśmy, jeśli chodzi o reakcje niepożądane, dlatego wysokiej jakości zabieg radiofrekwencji tkanek głębokich o dużej mocy można uznać za niezwykle bezpieczny, jeśli przeprowadza go dobrze wyszkolony terapeuta.

Ile sesji radiofrekwencji tkanek głębokich potrzeba, aby uzyskać dobre rezultaty w usuwaniu cellulitu/ujędrnianiu skóry?

Nawet przy zastosowaniu absolutnie najlepszej dostępnej technologii napinania skóry i redukcji cellulitu, dla uzyskania dobrych rezultatów nadal zaleca się 6-12 sesji. Ciało potrzebuje często powtarzanej stymulacji, a także czasu, aby się zmienić.

Bardzo złe przypadki mogą wymagać 12-24 sesji, nawet przy zastosowaniu najlepszej technologii na świecie.

Jeśli konieczne jest przeprowadzenie więcej niż 24 sesji, jak w przypadku bardzo poważnych przypadków wiotkości skóry lub cellulitu, należy rozważyć zabieg chirurgiczny w celu ujędrnienia skóry. Z drugiej strony, zabiegi chirurgiczne na cellulit są zazwyczaj z wielu powodów katastrofą (to temat na inny artykuł) i nigdy bym się na nie nie zdecydował ani ich nie sugerował, niezależnie od stopnia zaawansowania cellulitu.

Tak więc obietnice rezultatów typu "potrzebujesz tylko 1-4 sesji", "natychmiastowe rezultaty z dnia na dzień" czy "niesamowita przemiana ciała dzięki comiesięcznym sesjom", reklamowane przez kowbojów, są po prostu kłamstwami, których celem jest wykorzystanie naiwnych, łatwowiernych i zdesperowanych.

Ironia polega na tym, że te dzikie twierdzenia i fałszywe obietnice są zazwyczaj składane przez tych, którzy zazwyczaj oferują mało skuteczne, powierzchowne zabiegi, które nie mają szansy na transformację ciała w ciągu 1, 10 czy nawet 50 sesji. No cóż...

Zacznij od jednej sesji, a potem przejdź do 6x lub 12x

Nawet przy zastosowaniu najlepszej technologii na świecie, dla uzyskania dobrych rezultatów konieczne jest przeprowadzenie co najmniej 6 sesji, a w wielu przypadkach nawet 12 sesji, a w najgorszych przypadkach nawet 20-24 sesji.

W klinice mówimy o "dobrych rezultatach" lub "zadowalających rezultatach", a nie o "niesamowitych transformacjach" i "zabiegach zmieniających życie", które obiecują kowboje, po prostu dlatego, że cuda są niemożliwe. A ostatnią rzeczą, jakiej chcemy w klinice, są ludzie, którzy wierzą w Świętego Mikołaja...

Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest odbycie jednej sesji, sprawdzenie, czy podoba ci się terapia, terapeuta i klinika, ocena jego umiejętności/wiedzy, a następnie wybór kursu składającego się z 6 lub 12 sesji. Po zakończeniu kursu można zdecydować, czy chce się odbyć jeszcze kilka sesji, czy też jest się zadowolonym z efektów i być może rozważyć zabiegi podtrzymujące (więcej na ten temat później).

Oczywiście liczby 6x, 12x i 24x nie są niezmienne. Są to pakiety, które oferujemy w naszej klinice, ale równie dobrze mogą to być pakiety 5x, 10x i 20x lub 7x, 14x i 21x itd.

Czasami kobiety z lżejszymi przypadkami cellulitu lub wiotkości skóry mogą potrzebować tylko trzech sesji i być z nich zadowolone, ale jest to raczej wyjątek niż reguła. Lepiej jest nie dotrzymać obietnic i spełnić je z nadwyżką w 5% przypadków, co jest dla nich miłą niespodzianką, niż nie dotrzymać obietnic i spełnić je z nadwyżką w 95% przypadków, co jest ogólnie mylące.

Kto potrzebuje sesji 3x, 6x, 12x lub 24x?

 • Niektóre kobiety mają łagodniejszy cellulit lub wiotkość skóry, albo po prostu chcą szybko uzupełnić braki przed wakacjami, więc dla nich 3x sesja silnej, głębokiej tkanki RF jest świetnym rozwiązaniem.

 • Niektóre kobiety mają znacznie wyraźniejszy cellulit i luźniejszą skórę; niektóre są perfekcjonistkami; a niektóre potrzebują zabiegu ze względów zawodowych (modelki, tancerki, performerki itp.) i chcą uzyskać absolutnie najlepsze rezultaty; wszystkie te kobiety zazwyczaj decydują się na 12x lub nawet 24x sesje.

 • Jednak większość kobiet mieści się w przedziale 6-12x sesji, przy zastosowaniu najlepszej znanej obecnie technologii zwalczania cellulitu i ujędrniania skóry (w przypadku mniej skutecznych zabiegów większość kobiet nadal poprzestaje na tej samej liczbie sesji, ze względu na ograniczenia budżetowe lub czasowe, ale oczywiście uzyskuje słabsze - lub często zerowe - rezultaty.

Czy zobaczę natychmiastowe rezultaty i kiedy pojawią się pierwsze długotrwałe rezultaty?

Przy zastosowaniu odpowiedniej, głęboko działającej, wysokoenergetycznej częstotliwości radiowej klienci zazwyczaj odczuwają pewne natychmiastowe obkurczenie skóry, co czasami jest dość imponujące.

Jednak obkurczenie skóry w wyniku jednej sesji jest tymczasowe, więc nie należy się tym zbytnio przejmować. Seria zabiegów spowoduje bardziej trwałe obkurczenie skóry i na tym powinni skupić się zarówno klient, jak i terapeuta.

Ponadto seria zabiegów pozwoli na stopniową produkcję większej ilości kolagenu i redukcję cellulitu tłuszczowego, co również jest ważnym celem długoterminowym.

W niektórych przypadkach nadmiar wody może zostać szybko usunięty z ud w wyniku działania zabiegu, co prowadzi do utraty kilku centymetrów. Również w tym przypadku może to być imponujące, ale niezbyt długotrwałe. Większość kobiet uważa, że jest to redukcja tkanki tłuszczowej.

Tłuszczu nie da się jednak zredukować w ciągu kilku godzin - niezależnie od metody czy zabiegu - jego redukcja trwa tygodniami. Nie jest więc dobrym pomysłem przekonywanie klientki, że straciła 5 funtów tłuszczu lub 2 cale w ciągu jednego dnia - to terytorium kowbojów, a w naszej branży jest już wystarczająco dużo kowbojów i kowbojskich praktyk.

Imponujące, ale tymczasowe zmniejszenie retencji wody jest miłe, gdy ma miejsce, ale nie jest to główny cel. Głównym celem jest długotrwałe ujędrnienie skóry i redukcja cellulitu, a na to potrzeba dni, tygodni i miesięcy, a nie minut, godzin i dni.

Chodzi o to, aby zapewnić wszystkim klientom maksymalnie silne, bezpieczne zabiegi poniżej progu bólu, aby stymulować maksymalną produkcję/kurczenie się kolagenu i maksymalne uwalnianie tłuszczu przez organizm. To od każdego organizmu zależy, czy odpowiednio zareaguje na maksymalną stymulację.

Przekraczanie progu bólu, aby zrobić wrażenie na kliencie, jest po prostu głupie, ponieważ skuteczność wzrasta o około 10-20%, podczas gdy prawdopodobieństwo podrażnienia wzrasta o 100-200%. To po prostu nie jest tego warte.

Każdy organizm ma swoje własne granice i nie ma sensu ich przekraczać. Co więcej, każde ciało inaczej reaguje na częstotliwość radiową, ultradźwięki, masaż czy jakikolwiek inny zabieg.

Niektóre kobiety, z którymi spotykamy się w klinice, zaczynają zachwycać się zabiegiem już po drugiej sesji, podczas gdy inne potrzebują aż 4-5 sesji, aby zacząć dostrzegać pierwsze długotrwałe rezultaty. Każdy z nas jest inny.

Kiedy zobaczę ostateczne rezultaty?

Doświadczenie pokazuje, że rezultaty danej sesji pojawiają się stopniowo i potrzeba około miesiąca, aby 80% rezultatów tej sesji było widocznych, a kolejne 20% poprawy następuje stopniowo przez około trzy miesiące po danej sesji.

Przez lata widziałem wielu klientów, którzy zakończyli kurs 6x lub 12x sesji, wyjechali na wakacje i stwierdzili, że ich stan poprawił się podczas wakacji, a nawet po nich.

Czy wszyscy widzą rezultaty?

Jak wspomniano powyżej, celem jest zapewnienie wszystkim możliwie najsilniejszego BEZPIECZNEGO zabiegu, aby stymulować napinanie skóry / redukcję cellulitu i zapewnić najlepsze możliwe rezultaty. To, jak organizm zareaguje na zabieg, zależy od każdego z osobna. Niektóre organizmy reagują szybciej, inne wolniej, w zależności od genetyki, stylu życia oraz ogólnego stanu zdrowia i metabolizmu w momencie przeprowadzania zabiegu.

Silne i głębokie leczenie falami radiowymi powinno zawsze przynieść rezultaty - jedyną kwestią jest to, jak szybko te rezultaty wystąpią, tzn. po ilu zabiegach. Jak wspomniano powyżej, w przypadku zabiegów wysokiej jakości większość osób potrzebuje 6-12 sesji, aby uzyskać zadowalające rezultaty, natomiast w przypadku zabiegów niższej jakości może być konieczne przeprowadzenie dwóch, trzech lub czterech razy większej liczby sesji.

Bardzo uporczywe przypadki mogą potrzebować więcej, natomiast bardzo ciężkie przypadki z pewnością będą potrzebować więcej.

Ale czy można zagwarantować konkretne wyniki? Absolutnie nie. Nic w biologii nie może być zagwarantowane i ktokolwiek obiecuje gwarantowane rezultaty, po prostu kłamie.

Czy mój cellulit całkowicie zniknie? Czy moja skóra stanie się bardzo, bardzo napięta?

Aby wszystko było jasne: nie można całkowicie ani na zawsze pozbyć się ustalonego cellulitu. Mówimy o długotrwałej (nie trwałej) redukcji (nie likwidacji) cellulitu, w większości przypadków maksymalnie do 60%.

Jeśli cellulit jest bardzo mały lub pojawił się niedawno, można go w niektórych przypadkach wyeliminować, ale również nie na zawsze. W biologii i na tym świecie nie ma nic stałego.

Każdy, kto obiecuje likwidację cellulitu, a zwłaszcza trwałą likwidację cellulitu, po prostu kłamie.

Dokładnie to samo dotyczy ujędrniania skóry. Nikt nie może mieć takiej skóry, jaką miał w wieku 18 lat i żaden zabieg nie zmieni czyjejś skóry w skórę top modelki (nawet chirurgiczny), tak samo jak żaden trening i/lub sterydy anaboliczne nie zmienią normalnej osoby w atletę olimpijskiego.

Kiedyś widziałam klientkę, która przyszła na konsultację i dosłownie chwyciła się za pupę, podniosła ją ręką o cztery centymetry i zapytała mnie: "Czy możesz to zrobić? Czy możesz tak bardzo podnieść moją pupę? Chcę takiego liftingu".

Oczywiście moją odpowiedzią było natychmiastowe i stanowcze "Nie", przy czym grzecznie dodałem, że nawet gdybym mógł, nie zrobiłbym tego. W rzeczywistości to, o co prosiła, nie było nawet możliwe do wykonania za pomocą operacji, a co więcej, żaden chirurg nigdy nie zgodziłby się na stworzenie takiej deformacji, nawet gdyby było to możliwe.

Wiem, że to skrajna anegdota, ale są pewne granice i wszyscy powinniśmy być realistami, jeśli chodzi o to, co jest możliwe, pożądane i czego pragniemy.

Jak długo trwa leczenie?

Czas trwania zabiegu dla wysokiej jakości, silnej terapii RF wynosi 30-60' na obszar, w zależności od:

 • obszaru (np. w przypadku brzucha wystarczy 30-40', natomiast w przypadku tylnej części ud lub przedniej części ud potrzeba 50-60' na obie nogi)

 • wielkość ciała (oczywiście bardzo drobne kobiety potrzebują krótszego zabiegu na danym obszarze, podczas gdy kobiety o bardziej krągłych kształtach potrzebują więcej zabiegów)

 • jak silny i/lub skuteczny jest zabieg (nawet urządzenia o nieco niższej mocy lub zabiegi skupiające się zbyt głęboko lub zbyt powierzchownie będą wymagały znacznie więcej czasu, aby zapewnić takie samo ogrzewanie, a tym samym takie same rezultaty na podskórnej/skórnej powierzchni).

W przypadku słabszych zabiegów mówimy o godzinach...

Na każdy centymetr kwadratowy tkanki potrzeba co najmniej 20' silnego RF/ultradźwięków, aby uzyskać dobre rezultaty

Wspomniałem powyżej, że zabieg powinien być przeprowadzany w odległości 30-60 stóp na jeden obszar. Dzieje się tak dlatego, że aby radiofrekwencja i ultradźwięki dobrze działały, zabiegi te muszą nasycać każdy centymetr skóry przez co najmniej 20-30 minut.

Aby uzyskać dobre rezultaty, każdy centymetr kwadratowy skóry objętej cellulitem/luźną skórą musi być poddawany zabiegowi przez 20-30 minut. Oznacza to, że nawet najmniejszy obszar, np. górna część kolan, która może być bardzo szybko nagrzewana, nadal będzie wymagać 20-minutowego zabiegu na każde kolano, czyli łącznie 40 minut na oba kolana.

Jeśli więc ktoś chce poddać zabiegowi tylko górną część kolan, nadal będzie musiał poddać się 40-minutowemu zabiegowi. Słabe urządzenie poradzi sobie z tym zadaniem (ale może nie poradzić sobie z większymi obszarami, takimi jak tylna część ud i pośladki, nawet w ciągu 80 minut).

Wykonując zabieg na jednym obszarze przez 10 minut, ponieważ jest on mały, nie osiągnie się nic lub bardzo niewiele.

Czasami klienci pytają, czy każdy obszar można poddawać zabiegowi przez dziesięć minut, tak aby całe nogi (z tyłu i z przodu) zostały poddane zabiegowi w ciągu 40 minut. Odpowiadam, że bardzo bym chciała, ale to nie działa w ten sposób. Nawet przy użyciu najlepszego sprzętu na świecie poddanie każdego obszaru zabiegowi trwającemu tylko 10 minut będzie stratą pieniędzy.

Poddawanie tego obszaru działaniu bardzo wysokiej intensywności, aby zminimalizować czas leczenia, doprowadzi tylko do poparzenia i nic więcej. (Mimo to niektórzy lekarze robią to, korzystając ze znieczulenia, ponieważ brzmi to bardzo efektownie, "medycznie" i "błyskawicznie", i pozwala im pobierać dziesięciokrotnie wyższe opłaty, bez względu na niebezpieczeństwa, skutki uboczne i nieskuteczność. Ale hej, na tym się dobrze zarabia...)

Biologia nie dba o to, czy ktoś jest pracowity czy bogaty, a każdy organizm ma swoje własne ograniczenia. Przekraczanie ich dla (zakładanego) szybkiego rezultatu lub dla szybkiego zarobku jest bardzo nierozsądne.

Jak często należy poddawać się leczeniu?

Praktyka kliniczna wykazała, że najlepsze częstotliwości zabiegów to:

 • dwa razy w tygodniu

 • raz w tygodniu

 • raz na dwa tygodnie

Leczenie trzy razy w tygodniu jest w porządku w ograniczonej liczbie 2-3 tygodni i pod warunkiem zachowania jednodniowej przerwy między zabiegami.

Leczenie raz w miesiącu jest bardziej odpowiednie do utrzymania/ zapobiegania, a nie do poprawy/redukcji.

Podsumowując, aby ciało mogło się zmienić, potrzebuje:

 • Silnej, głębokiej, ale zrównoważonej stymulacji przez określony czas. Na jeden obszar potrzeba 20-30 minut, więcej czasu potrzeba na większe obszary lub przy użyciu urządzeń o mniejszej mocy.

 • Częste powtarzanie tej stym ulacji (ani zbyt częste, ani zbyt rzadkie). Jeśli brakuje Ci czasu lub mieszkasz daleko od kliniki, która przeprowadza zabiegi, nie pomogą Ci zabiegi wykonywane raz w miesiącu. Uzyskasz jedynie podtrzymanie, a nie poprawę.

 • Minimalna liczba sesji. Jak już wspomnieliśmy, większość kobiet potrzebuje 6-12 sesji, czasami wystarczą 3 sesje, aby uzyskać zadowalające rezultaty, a 12-24x są potrzebne w cięższych przypadkach cellulitu/luźnej skóry lub dla perfekcjonistów. Niezależnie od tego, ile pieniędzy jesteś gotowa wyłożyć na superdrogie, przereklamowane, wymyślne zabiegi, nie uzyskasz zadowalających rezultatów w ciągu 2-3 sesji.

 • Czas, jaki upływa od zabiegu do wystąpienia zmian (lipoliza, apoptoza adipocytów, synteza kolagenu, obkurczanie kolagenu). I znów, niezależnie od tego, ile pieniędzy jesteś gotów wyłożyć na superdrogie, przereklamowane, wymyślne zabiegi, nie uzyskasz rezultatów z dnia na dzień. Najlepsza rada: zacznij jak najwcześniej, nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę.

Czy potrzebne są zabiegi podtrzymujące?

Po uzyskaniu zadowalających rezultatów w trakcie kuracji można rozważyć zabiegi podtrzymujące.

Zabiegi podtrzymujące/zapobiegawcze w celu ujędrnienia skóry

Tak długo, jak utrzymujesz aktywność fizyczną i nie stosujesz żadnych diet typu "crash/yoyo", nie potrzebujesz wielu zabiegów podtrzymujących - kolagen pozostaje w organizmie przez bardzo długi czas.

Oczywiście, ze względu na naturalny proces starzenia się, w pewnym momencie będziesz musiał poddać się kolejnym zabiegom, ale nie przez kilka lat lub nawet dłużej.

Z drugiej strony, jeśli prowadzisz bardzo siedzący tryb życia (pracujesz/studiujesz ciężko przy biurku przez 12 godzin dziennie, przez wiele miesięcy i masz mało ruchu), potrzebujesz zabiegów podtrzymujących.

Im bardziej siedzący tryb życia, tym więcej zabiegów trzeba wykonać, aby zapobiec ponownemu rozluźnieniu skóry. W przypadku ciała sprawa jest prosta: jeśli go nie używasz, tracisz je.

Zapobieganie cellulitowi i zabiegi pielęgnacyjne

Dopóki prowadzisz aktywny tryb życia, zdrowo się odżywiasz, unikasz cukru, smażonych potraw i alkoholu, nie stosujesz antykoncepcji hormonalnej i nie palisz papierosów, nie potrzebujesz wielu lub żadnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Doświadczenie pokazuje jednak, że większość kobiet nie stosuje się do powyższych zaleceń (to wina współczesnego życia, które jest przyczyną cellulitu), dlatego w zapobieganiu cellulitowi ważniejsze są zabiegi podtrzymujące.

I znów, im bardziej nadużywasz swojego ciała, tym więcej zabiegów potrzebujesz, aby zapobiec ponownemu pojawieniu się cellulitu.

Jak często należy wykonywać zabiegi zapobiegawcze/pielęgnacyjne?

W przypadku lekko niezdrowego stylu życia, zabiegi zapobiegawcze/pielęgnacyjne raz na dwa miesiące są idealne. W przypadku bardziej niezdrowego stylu życia idealne będą zabiegi pielęgnacyjne raz w miesiącu.

Większość moich klientów należy do tych dwóch kategorii i wykonuje zabiegi profilaktyczne/pielęgnacyjne średnio co około 6 tygodni.

W przypadku naprawdę niezdrowego stylu życia zalecane są zabiegi podtrzymujące/prewencyjne co dwa tygodnie lub nawet co tydzień.

Na przykład przez kilka lat miałem klienta, który pięć dni w tygodniu podróżował samolotem na spotkania w różnych krajach. Oznaczało to oczywiście dużo siedzenia, brak możliwości ćwiczeń, obfite jedzenie w samolotach i hotelach oraz nieuniknione spożywanie alkoholu. Ta klientka miała tylko weekend, aby zadbać o siebie i w każdą sobotę, po podwójnych zajęciach z gimnastyki, poddawała się zabiegom z wykorzystaniem fal radiowych. Dzięki takiemu reżimowi jej nogi pozostały gładkie i jędrne, a nawet uległy lekkiej poprawie, mimo niezdrowego trybu życia. (Osoby prowadzące zdrowszy tryb życia zauważyłyby szybką poprawę dzięki cotygodniowym sesjom).

Oczywiście nie zalecam nikomu prowadzenia niezdrowego trybu życia, ponieważ ma to negatywny wpływ na serce, wątrobę i wszystkie inne narządy i tkanki organizmu, ale z drugiej strony nie mogę też dyktować ludziom, jak mają żyć. Tak więc skupienie się tej klientki na karierze w ciągu tygodnia i na zdrowiu i urodzie w weekendy było dla niej w tym momencie dobrym kompromisem.

Bardziej perfekcjonistyczne klientki częściej poddają się zabiegom pielęgnacyjnym/zapobiegawczym, zazwyczaj raz na 2-4 tygodnie, w przeciwieństwie do typowych 4-8 tygodni.

Niektóre kobiety nie wykonują żadnych zabiegów podtrzymujących i decydują się na kursy uzupełniające składające się z 3 lub 6 sesji, przeprowadzane co pół roku/rok/dwa lata, zwykle tuż przed wakacjami. Chociaż zabiegi podtrzymujące co ok. 6 tygodni są najrozsądniejsze, to przeprowadzenie kursu uzupełniającego raz w roku jest dobrym kompromisem.

Czy masz jeszcze jakieś pytania?

Oto odpowiedzi na większość pytań dotyczących zabiegów radiofrekwencji i ultradźwięków na cellulit / ujędrnianie skóry.

Jeśli masz więcej istotnych pytań dotyczących zabiegów, zachęcamy do zaproponowania ich tutaj w celu dołączenia do tego artykułu (prosimy pamiętać, że nie odpowiadamy na pytania niezwiązane z naszą kliniką i naszymi zabiegami za pośrednictwem poczty elektronicznej).

Odkryj kremy Celluence®.
Odkryj zabiegi LipoTherapeia® w Londynie
100+ porad ekspertów, jak zredukować cellulit i ujędrnić skórę