Wyciąg z kasztanowca może hamować zatrzymywanie wody w organizmie poprzez działanie glikokortykoidów

Escyna może zmniejszać stan zapalny i obrzęk działając jak steryd - bez skutków ubocznych sterydów

W artykule stwierdzono, że "przeciwzapalne działanie escyny było związane ze zmniejszeniem regulacji mediatorów prozapalnych (tj. PGE2, TNF-α i IL-1β), poprzez zwiększoną ekspresję receptora glukokortykoidów".

W prostym języku oznacza to, że escyna z kasztanowca (i najprawdopodobniej jej chemiczny kuzyn eskulina, który ma podobne działanie) działa na ten sam receptor, na który działają kortykosteroidy.

Jednak w przeciwieństwie do wydzielanego przez organizm kortyzolu lub leków sterydowych escyna nie wywołuje skutków ubocznych sterydów, prawdopodobnie dzięki "działaniu antagonistycznemu [na receptor glikokortykoidowy], które osłabia skutki uboczne glikokortykoidów o wysokim poziomie, wydzielanych przez organizm lub podawanych".

Odkryj kremy do nóg Celluence®.
Odkryj zabiegi na cellulit Meso-CRF®.

Znaczenie praktyczne

  • Escyna i eskulina wielokrotnie udowodniły, że hamują stany zapalne i uszkodzenia naczyń krwionośnych, a w konsekwencji obrzęki i zatrzymywanie wody.

  • Skoncentrowany krem bogaty w escynę / eskulinę mógłby pomóc w poprawie mikrokrążenia skóry - i cellulitu, gdzie zapalenie i zatrzymanie wody odgrywają ważną rolę

Źródło: "Glucocorticoid-Like Activity of Escin: A New Mechanism for an Old Drug".

Streszczenie: "Saponiny są grupą związków stosowanych w praktyce klinicznej w leczeniu wielu chorób. Escyna jest naturalną mieszaniną saponin triterpenowych, składających się głównie z kilku izoform, wśród których dominują α- i β-escyna. β-escyna jest głównym związkiem aktywnym, który wywiera działanie terapeutyczne poprzez łagodzenie obrzęku tkanek, wspomaganie drenażu żylnego i zmniejszanie stanu zapalnego. W niniejszym przeglądzie opisujemy cechy jej działania podobnego do glukokortykoidów, które mogą wyjaśniać jej działanie kliniczne. Korzystając z bazy PubMed, biblioteki Embase Cochrane oraz listy referencyjnej artykułów opublikowanych do 01 października 2020 r., udokumentowaliśmy, że escyna prawdopodobnie może wywierać działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe poprzez aktywność podobną do glukokortykoidów, ale bez wywoływania działań niepożądanych podobnych do glukokortykoidów."

Link: https://www.dovepress.com/glucocorticoid-like-activity-of-escin-a-new-mechanism-for-an-old-drug-peer-reviewed-article-DDDT

Odkryj kremy do nóg Celluence®.
Odkryj zabiegi na cellulit Meso-CRF®.

© 2021 LipoTherapeia. Wszelkie prawa zastrzeżone. Zakaz powielania bez pisemnej zgody.