​Jak dbać o włosy? Krok po kroku, pokażemy Ci jak dbać o włosy!

Pielęgnacja włosów może być trudna. Jest wiele osób, które robią minimum, czyli myją, układają i czeszą włosy. Ale są też miłośniczki włosów, włosomaniaczki i włosomaniacy, którzy są ekspertami we wszystkich aspektach pielęgnacji włosów, łącznie z technikami stylizacji, kosmetykami i tym, jak wybrać odpowiednie dla siebie produkty. Mamy kilka wskazówek dla tych, którym bliżej do tych ostatnich, a których włosy wymagają więcej uwagi lub chcą poszerzyć swoją wiedzę.

W tym tekście skupimy się na zabiegach pielęgnacyjnych włosów. Dla zdrowych włosów niezbędna jest zdrowa dieta i czysty styl życia. Nie da się osiągnąć najlepszych rezultatów bez odpowiedniej ilości witamin i minerałów, odpowiedniej ilości snu i regularnej aktywności fizycznej. Możemy Ci pomóc, jeśli masz już ten obszar pod kontrolą lub pracujesz nad nim.

KROK 1: CZESANIE I MYCIE

Te czynności mogą wydawać się tak proste, banalne i rutynowe, że nie musisz się nad nimi rozwodzić. Nie ma nic bardziej błędnego. Jest co najwyżej kilka błędów, które możesz popełnić, a które mogą doprowadzić do zniszczenia włosów. Oto kilka rzeczy, których warto być świadomym:

  • Rozczesuj włosy przed myciem (pomoże to usunąć resztki kosmetyków). - Rozczesuj włosy dopiero po ich wyschnięciu (mokre włosy są bardziej podatne na uszkodzenia). - Włosy kręcone powinny być czesane świeżo po umyciu, aby utrzymać ich skręt i uniknąć puszenia się. Używaj grzebienia z szerokimi zębami lub z naturalnego włosia.
  • Wybierz odpowiedni szampon. Unikaj kosmetyków z drogerii, które są naładowane syntetycznymi substancjami. Zamiast tego wybieraj produkty naturalne, które są delikatne, łagodne i bezpieczne.
  • Temperatura wody - Włosy należy myć chłodną wodą, nie gorącą. Zbyt ciepła woda może otworzyć łuski włosa, przez co stają się one podatne na uszkodzenia.
  • Powinnaś skupić się na myciu... skóry głowy. Nie należy trzeć ani drapać skóry głowy. Zamiast tego, delikatnie masuj włosy palcami.
  • Najlepiej umyć włosy dwa razy, jeśli masz gęste włosy lub musisz usunąć z nich dużo brudu i kurzu. Aby zamknąć skórki włosów, dokładnie spłucz wszystkie produkty do płukania.
  • Suszenie - Nie wyciskaj wody z włosów ani nie pocieraj włosów ręcznikiem. Może to spowodować szybkie wyschnięcie włosów i doprowadzić do uszkodzeń mechanicznych. Zamiast tego owiń włosy turbanem z luźnego ręcznika, najlepiej z bawełny lub frotte i delikatnie wyciśnij nadmiar wody.
  • Częstotliwość mycia: Jeśli to możliwe, pomiń codzienne szczotkowanie i myj włosy co 2-3 dni.

Sprawdź również: Dlaczego moje włosy się przetłuszczają?

kobieta podczas brania prysznica

KROK 2: ODŻYWIANIE

Szampon służy przede wszystkim do oczyszczania i odżywiania włosów. Odżywka, przeciwnie, ma za zadanie sprawić, iż włosy będą błyszczące, miękkie, odżywione i gładkie. Odżywka powinna być używana w połączeniu z szamponem. Powinna być używana po każdym myciu. A jeszcze lepiej - nie marnować ich. Naszą nowość, debiutanta z potencjałem na gwiazdę - odżywkę wygładzającą włosy w każdy możliwy sposób - polecamy. Spełnia ona wszystkie niezbędne dla tego typu kosmetyku zadania. Co więcej, chroni włosy przed wypadaniem, utratą wody i innymi niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Łagodzi podrażnienia i stany zapalne, działa antybakteryjnie, reguluje wydzielanie sebum, a także poprawia ukrwienie skóry głowy. Zaleca się pozostawienie odżywki na włosach przez co najmniej 30 minut przed jej zmyciem.

Odpowiednia maska do włosów powinna być drugim produktem w Twojej kosmetyczce. Jest to bomba witaminowa, która ma bogatszą i bardziej treściwą formułę niż balsamy czy odżywki do włosów. Powinna być stosowana tylko 1-2 razy w tygodniu. Produkt należy stosować na umyte włosy przez 5-10 min. Jeśli Twoje włosy wymagają intensywnej regeneracji, maskę można pozostawić na włosach nawet do 25-30 min. Następnie dokładnie ją spłukać.

KROK 3: SUSZENIE

Najlepiej jest pozwolić włosom wyschnąć naturalnie i pozostawić je w spokoju. Nie kładź się spać z mokrymi włosami. Jeśli musisz użyć suszarki do włosów, powinnaś wybrać taką, która pozwala na regulację ciepła i ustawień. Powinna również posiadać funkcję jonizacji, która redukuje elektryczność statyczną, oraz funkcję chłodzenia. Jest to szczególnie ważne w przypadku włosów zniszczonych lub suchych. Susz włosy od nasady aż po same końce, nie uszkadzając struktury włosa. Powinnaś zadbać o to, by temperatura powietrza wynosiła od 0 do 5 stopni Celsjusza. Susz włosy równomiernie na całej ich długości i objętości. Ewentualnie, możesz to zrobić etapami. Lekko podsusz włosy, a następnie pozwól im wyschnąć naturalnie. Następnie pozwól im całkowicie wyschnąć. Kontynuuj ten proces aż do całkowitego wyschnięcia włosów.

KROK 4: ZŁUSZCZANIE

Podobnie jak reszta ciała, skóra głowy jest zatkana martwymi komórkami skóry, resztkami kosmetyków i zanieczyszczeniami. Regularne złuszczanie pomaga skórze głowy oddychać i oczyszcza pory. Peeling skóry głowy pobudza krążenie krwi i dotlenia cebulki włosów. Stymuluje to wzrost włosów, dzięki czemu stają się one mocniejsze i bardziej atrakcyjne. Skóra nie swędzi, a podrażnienia zostają zredukowane. Na początku najlepiej jest wykonywać peeling raz w tygodniu. Jednak w miarę nabierania doświadczenia, można zmniejszyć częstotliwość do 1-2 razy w miesiącu. Można kupić jeden z dostępnych kosmetyków lub wykonać własny.

KROK 5: OLEJOWANIE

Olejowanie to jeden z najskuteczniejszych sposobów na wzmocnienie i nawilżenie włosów. Oleje są bogate w substancje odżywcze, które przenikają do cebulek włosów i sprawiają, że stają się one mocniejsze, zdrowsze i bardziej lśniące. Są one bardziej odporne na uszkodzenia zewnętrzne i mechaniczne. Takie profilaktyczne działanie pomaga zmniejszyć ilość wypadających włosów, przyspiesza ich wzrost, łagodzi stany zapalne i podrażnienia skóry głowy, pomaga w walce z łupieżem. Zmniejsza wydzielanie sebum i zapobiega nieestetycznemu rozdwajaniu się końcówek. Ważne jest, aby dobrać odpowiedni olej i być konsekwentnym w stosowaniu kuracji. Olejek może być stosowany na suche, mokre lub lekko wilgotne włosy. Może być stosowany na całe włosy lub tylko na końcówki. Możesz nakładać go na włosy lub zrobić z niego maseczkę. Możesz nakładać go na skórę głowy lub stosować w odżywkach i maskach.

Zdrowe włosy wymagają cierpliwości, samodyscypliny i systematyczności. Początkowo może Ci się wydawać, że wszystkie te czynności są żmudne i wymagają od Ciebie wiele wysiłku. Wkrótce jednak nauczysz się wszystkiego, a rutyna pielęgnacji włosów stanie się źródłem relaksu. Będziesz mieć piękne, mocne i zdrowe włosy. Wierzymy, że jest to jedna z naszych największych wizytówek.