Gotu Kola / centella asiatica a Twoja skóra [Badania]

Wszystkie badania nad korzyściami dla skóry wynikającymi z obecności triterpenów z gotu kola / centella asiatica w jednym miejscu

Centella asiatica jest prawdopodobnie najważniejszym ziołem antycellulitowym, a dzięki zawartości czterech triterpenów wykazuje również liczne korzyści w zakresie zatrzymywania wody w organizmie, starzenia się skóry i jej gojenia:

  • kwasowi azjatyckiemu

  • kwas madekasowy

  • madekasozyd

  • asiaticoside

W ciągu ostatnich kilku miesięcy podjęliśmy ogromny wysiłek i zebraliśmy i podsumowaliśmy WSZYSTKIE ponad 85 opublikowanych obecnie prac badawczych na temat działania centella asiatica / gotu kola na starzenie się skóry, cellulit, krążenie krwi / drenaż limfatyczny, jędrność skóry i gojenie się ran, i z dumą prezentujemy je poniżej dla Twojej informacji.

Zapraszamy ????

Odkryj kremy Celluence® do nóg
Odkryj zabiegi na cellulit Meso-CRF®.

85/ Wyciąg z Centella asiatica zmniejsza rumień i przyspiesza gojenie po laserowym leczeniu trądziku

W badaniu z udziałem 30 uczestników, przeprowadzonym metodą podwójnie ślepej próby, randomizowanym, kontrolowanym placebo, stwierdzono, że miejscowe stosowanie żelu zawierającego 0,05% standaryzowanego wyciągu z centella asiatica poprawia rumień (zaczerwienienie skóry), tworzenie się strupów skórnych i ogólne gojenie się ran po zabiegu usuwania blizn potrądzikowych za pomocą ablacyjnego lasera Er:YAG 2940 nm. (Źródło: The Effects of a Standardized Extract of Centella asiatica on Postlaser Resurfacing Wound Healing on the Face: A Split-Face, Double-Blind, Randomized, Placebo-Controlled Trial).

84/ Gotowanie na parze zwiększa aktywność przeciwzapalną wąkrotki azjatyckiej, a smażenie ją osłabia.

Gotowanie liści centella asiatica na parze zwiększa o 400% działanie hamujące lipooksygenazę, a także hamujące hemolizę. Hamowanie proteinaz i denaturacji białek jest również zwiększone przez gotowanie na parze, ale w mniejszym stopniu. Gotowanie ma mniej wyraźne działanie, a smażenie wręcz osłabia przeciwzapalne działanie centella asiatica i innych ziół. Ogólnie rzecz biorąc, autorzy badania stwierdzili, że "gotowanie na parze i w wodzie, w przeciwieństwie do smażenia, chroni właściwości prozdrowotne warzyw liściastych". (Źródło: Influence of Boiling, Steaming and Frying of Selected Leafy Vegetables on the In Vitro Anti-inflammation Associated Biological Activities).

83/ Centella asiatica ułatwia regularne gojenie się blizn pooperacyjnych u osób z wysokim ryzykiem powstawania keloidów

Pooperacyjne stosowanie suplementów zawierających ekstrakt z centella asiatica, standaryzowany na 35% triterpenów, prowadzi do poprawy regularności i jednorodności tkanki blizny pooperacyjnej, a tym samym pomaga zapobiegać tworzeniu się keloidów na ranach chirurgicznych. (Źródło: Centella asiatica (Centellicum®) ułatwia regularne gojenie się blizn pooperacyjnych u osób z wysokim ryzykiem wystąpienia keloidów).

82/ liposomowy ekstrakt triterpenowy z centella asiatica hamuje aktywność zapalną NF-kb i chroni przed atopowym zapaleniem skóry

Miejscowe stosowanie 0,2% i 0,4% liposomu triterpenowego centella asiatica hamuje naciek komórek zapalnych oraz ekspresję iNOS i COX-2, aktywność NF-κB, uwalnianie TNF-α, IL-1β i IgE w mysim modelu atopowego zapalenia skóry. Ponadto ten sam ekstrakt silnie hamuje indukowaną przez LPS produkcję NO oraz ekspresję iNOS i COX-2 w makrofagach, a także hamuje indukowaną przez LPS aktywność NF-κB w zakresie wiązania DNA. Analiza histologiczna wykazała , że ekstrakt hamuje hiperkeratozę, proliferację komórek tucznych i infiltrację komórek zapalnych. (Źródło: Przeciwzapalne działanie fitosomu Centella asiatica w mysim modelu atopowego zapalenia skóry indukowanego bezwodnikiem ftalowym).

81/ Przegląd właściwości antyoksydacyjnych i przeciwzapalnych kwasu azjatyckiego

Według autorów przeglądu "kwas azjatycki posiada liczne działania farmakologiczne, takie jak przeciwutleniające i przeciwzapalne oraz reguluje apoptozę, co przypisuje mu działanie terapeutyczne w wielu chorobach". (Źródło: Pharmacological Properties, Molecular Mechanisms, and Pharmaceutical Development of Asiatic Acid: A Pentacyclic Triterpenoid of Therapeutic Promise)

80/ Doustna suplementacja centella asiatica naprawia rozstępy po ciąży lepiej niż komercyjny krem przeciw rozstępom

Codzienne doustne przyjmowanie 225mg triterpenów z centella asiatica przez 6 tygodni poprawia kolagen, elastyczność, mikrokrążenie i temperaturę skóry, a także grubość skóry z rozstępami w porównaniu z kremem przeciw rozstępom Clarins lub zwykłym kremem nawilżającym. Subiektywna ocena widoczności rozstępów poprawiła się, a liczba widocznych rozstępów zmniejszyła się. (Źródło: Postpartum stretch marks: repairing activity of an oral Centella asiatica supplementation (Centellicum®))

79/ Krem z Centella asiatica hamuje hiperpigmentację blizn i ogólne bliznowacenie

Wyciąg z Centella asiatica w kremie poprawia rozwój blizn po przeszczepie skóry cienkiej warstwy (STSG) w porównaniu z placebo stosowanym na miejsce dawcze co najmniej 2 tygodnie po zakończeniu epitelializacji. Według autorów badania "stwierdzono istotne różnice w parametrze pigmentacji w skali Vancouver Scar Scale oraz w porównawczej całkowitej punktacji w skali Vancouver Scar Sc ale pomiędzy 4 a 12 tygodniem w grupie stosującej krem z centellą" oraz że "krem z centellą może okazać się alternatywnym produktem do poprawy blizn przerostowych". (A Prospective Randomized, Controlled, Double-Blind Trial of the Efficacy Using Centella Cream for Scar Improvement)

78/ madekasozyd hamuje wywołane trądzikiem uszkodzenia oksydacyjne i stany zapalne orazzwiększa nawilżenie skóry w modelu in-vitro

Według tego badania, madekasozyd znacząco hamuje cytokinę prozapalną IL-1b, TLR2 i translokację jądrową NF-kB w ludzkich komórkach monocytarnych THP-1 stymulowanych przez Propionibacterium acne. Ponadto, madekasozyd zwiększa nawilżenie skóry poprzez zwiększenie udziału kluczowych czynników nawilżających: akwaporyny-3, lorykryny i inwolukryny w keratynocytach HaCaT, jak również wydzielania hialuronianu (HA) w ludzkich fibroblastach skóry właściwej. Wzrost syntaz HA (HAS1, HAS2, HAS3) i zahamowanie powstawania ROS przyczyniły się do zwiększenia zawartości HA. (Źródło: Przeciwzapalne i nawilżające działanie madekasozydu, pentacyklicznej saponiny triterpenowej z Centella asiatica, związane z Propionibacterium acnes).

77/ Miejscowy krem wieloskładnikowy, zawierający centella asiatica, redukuje tkankę tłuszczową na udach u kobiet prowadzących siedzący tryb życia.

W badaniu z udziałem 7 uczestników, prowadzonym metodą podwójnie ślepej próby, kontrolowanym placebo, z podziałem na grupy, wykazano, że 28-dniowe, stosowane dwa razy dziennie miejscowe stosowanie aminofiliny, kofeiny, yohimbe, l-karnityny i gotu kola w połączeniu z dietą hipokaloryczną i spacerem 150 minut tygodniowo prowadzi do zmniejszenia obwodu uda (1,2 vs 0,8 cm), grubości fałdu skórnego (3,7 vs 2,0 mm) i masy tłuszczu (100,0 g vs 57,3 g) w stosunku do placebo. (Źródło: Wpływ balsamu do stosowania miejscowego zawierającego aminofilinę, kofeinę, yohimbe, l-karnitynę i gotu kola na obwód uda, grubość fałdu skórnego i masę tkanki tłuszczowej u kobiet prowadzących siedzący tryb życia).

76/ Niosomy azjatykozydu/kwasu hialuronowego przenikają do skóry właściwej

Diosmetyki azjatykozydu/kwasu hialuronowego przenikają przez warstwę rogową naskórka i skórę właściwą w większej ilości niż niosomy azjatykozydu lub zwykły roztwór azjatykozydu (Źródło: Dermalne ukierunkowanie ekstraktu z Centella asiatica przy użyciu niosomów modyfikowanych powierzchniowo kwasem hialuronowym)

75/ Miareczkowany ekstrakt z Centella asiatica i astaksantyna hamuje stan zapalny w atopowym zapaleniu skóry

Stosowanie maści z 0,5% miareczkowanego ekstraktu z centella asiatica (TECA) w połączeniu z 0,5% astaksantyną (AST) 3 razy w tygodniu przez 4 tygodnie spowodowało zahamowanie stanu zapalnego w modelu atopowego zapalenia skóry w większym stopniu niż stosowanie samego TECA lub AST (maść hamowała ekspresję iNOS i COX-2; aktywność NF-κB; oraz uwalnianie TNF-α, IL-6 i IgE). (Źródło: Combination Effect of Titrated Extract of Centella asiatica and Astaxanthin in a Mouse Model of Phthalic Anhydride-Induced Atopic Dermatitis).

74/ Azjatykozyd przyspiesza gojenie się ran o 40%.

Hydrożelowa formuła azjatykozydu przyspiesza gojenie ran o 15% szybciej niż komercyjny krem i o > 40% szybciej niż rany nieleczone. We wszystkich ranach zaobserwowano proces gojenia się skóry, charakteryzujący się tworzeniem grubej warstwy nabłonka, keratyny oraz umiarkowanym tworzeniem się tkanki ziarninowej, fibroblastów i kolagenu, bez stwierdzonej martwicy włóknikowej. (Źródło: Właściwości farmakologiczne hydrożelu z Centella asiatica w przyspieszaniu gojenia ran u królików)

73/ Ekstrakt z Centella asiatica zwiększa aktywność telomerazy o 880%, dzięki czemu zachowuje długość telomerów i w konsekwencji zapobiega starzeniu się komórek

Długość telomerów, marker starzenia się komórek, zmniejsza się z wiekiem i jest związana z chorobami związanymi ze starzeniem się. Czynniki środowiskowe, w tym dieta i styl życia, wpływają na tempo skracania się telomerów, które może być odwrócone przez telomerazę. Sugeruje się, że aktywacja telomerazy przez naturalne cząsteczki jest modulatorem przeciwstarzeniowym, który może odgrywać rolę w leczeniu chorób związanych ze starzeniem się. Ekstrakt z Centella asiatica zwiększa aktywność telomerazy o 880% w porównaniu z komórkami nieleczonymi(kwas oleanolowy również zwiększa ją o 590%) w ludzkich komórkach jednojądrzastych krwi obwodowej (PBMCs). (Źródło: Odkrycie silnych aktywatorów telomerazy: Unfolding new therapeutic and anti-aging perspectives).

72/ Ekstrakt z Centella asiatica hamuje zapalenie atopowego zapalenia skóry

Leczenie ekstraktem z Centella asiatica hamuje ekspresję interleukiny-6 (IL-6) i czynnika martwicy nowotworów-α (TNF-α) w sposób zależny od dawki w komórkach zapalnych HaCaT, stymulowanych interferonem-γ (IFN-γ) i zapaleniem wywołanym przez TNF-α. Ponadto, doustne i miejscowe podawanie hamuje również zapalenie alergiczne (TNF-α, IL-4, IL-5, IL-6, IL-10, IL-17, iNOS, COX-2 i CXCL9) związane z atopowym zapaleniem skóry. (Źródło: Inhibitory Effect of Centella asiatica Extract on DNCB-Induced Atopic Dermatitis in HaCaT Cells and BALB/c Mice)

71/ Azjatykozyd zwiększa poziom antyoksydantów w nowo gojących się ranach

Miejscowe stosowanie 0,2% azjatykozydu dwa razy dziennie przez 7 dni na rany prowadziło do zwiększenia poziomu enzymatycznych i nieenzymatycznych przeciwutleniaczy, a mianowicie dysmutazy ponadtlenkowej (35%), katalazy (67%), peroksydazy glutationowej (49%), witaminy E (77%) i kwasu askorbinowego (36% ) w nowo powstałych tkankach. Spowodowało to również kilkukrotne obniżenie poziomu nadtlenku lipidów (69%). Jednakże dalsze stosowanie preparatu przez 14 dni nie wykazało znaczącej różnicy w poziomie tych przeciwutleniaczy w porównaniu z ich wartościami w tkance rany poddanej działaniu preparatu. Z przeprowadzonych badań wynika, że asiatikozyd zwiększa indukcję poziomu antyoksydantów na początkowym etapie gojenia, co może być ważnym czynnikiem przyczyniającym się do właściwości leczniczych tej substancji. (Źródło: Indukowane przez asiatikozyd podwyższenie poziomu antyoksydantów w gojących się ranach)

70/ Nanodawki azjatykozydu przyspieszają gojenie ran pooparzeniowych poprzez angiogenezę wspomaganą przez VEGF

W niektórych doniesieniach opublikowanych w latach 1967-1999 opisano zastosowanie maści zawierających duże dawki (0,1 do 0,2%, w/w) ekstraktów z ziela Centella asiatica w celu usprawnienia procesu gojenia się ran. W tym badaniu stwierdzono, że zastosowanie asiatikozydu w minimalnych dawkach 0,00000001% i 0,00000000000001% (w/w) ułatwiło naprawę rany oparzeniowej. Według tego jednego badania, miejscowe zastosowanie tak małych dawek azjatykozydu zwiększyło poziom białka chemoatrakcyjnego monocytów-1 (MCP-1), czynnika wzrostu śródbłonka naczyniowego (VEGF) i interleukiny (IL)-1beta w wysiękach z rany oparzeniowej. Wyniki te sugerują, że przyspieszenie gojenia ran oparzeniowych przez asiatikozyd może wynikać z promowania angiogenezy podczas naprawy rany skóry w wyniku stymulacji produkcji VEGF spowodowanej wzrostem ekspresji MCP-1 w keratynocytach oraz wzrostem ekspresji IL-1beta w makrofagach, wywołanym przez asiatikozyd i MCP-1. (Źródło: Ułatwiające działanie azjatykozydu w małych dawkach na naprawę rany oparzeniowej i jego mechanizm)

69/ azjatykozyd przyspiesza gojenie się ran skóry

Podsumowując, ostatnie wyniki badań sugerują, że wyciąg z C. asiatica (MF) posiada właściwości gojenia ran. Standaryzowany 2,4% metanolowy ekstrakt asiatikozydu zwiększa migrację komórek fibroblastów i keratynocytów oraz nasila proces proliferacji i przebudowy w procesie gojenia się ran. (Źródło: Aktywność gojenia ran in vitro i in vivo asiatikozydu wyizolowanego z Centella asiatica)

68/ Kwas azjatycki, kwas madekasowy i azjatykozyd w równym stopniu stymulują syntezę kolagenu I

Kwas azjatycki, kwas madekasowy i azjatykozyd, terpenoidy o szkielecie ursanowym, badano oddzielnie i łącznie na syntezę kolagenu I w skórze ludzkich fibroblastów in vitro. W nieobecności kwasu askorbinowego zarówno mieszanina, jak i każdy składnik osobno stymulowały syntezę kolagenu I w podobnym stopniu. W obecności kwasu askorbinowego poziom wydzielania kolagenu I był wyższy dla każdego składnika z osobna oraz dla mieszaniny. Porównanie asiatikozydu i kwasu asiatikowego wskazuje, że cząsteczka cukru nie wydaje się być niezbędna do tej aktywności biologicznej. (Źródło: Wpływ kwasu azjatyckiego, kwasu madekasowego i azjatykozydu na syntezę ludzkiego kolagenu I)

66/ Azjatykozyd hamuje bliznowacenie poprzez znaczące hamowanie TGF-Β1 i zwiększanie ekspresji hamującego Smad7.

Azjatykozyd hamuje bliznowacenie poprzez wyraźne hamowanie tgf-β1 oraz poprzez zwiększanie ekspresji hamującego Smad7, natomiast nie ma wpływu na ekspresję Smad2 (Źródło: Wpływ azjatykozydu na ekspresję białka Smad przez fibroblasty skóry normalnej i fibroblasty blizny przerostowej)

65/ asiatikozyd zmniejsza zmarszczki okołooczodołowe

W tym badaniu kontrolowanym placebo stosowanie kremu z azjatykozydem dwa razy dziennie przez 12 tygodni na okolice oczu doprowadziło do: znacznej poprawy u 65% ochotników (u trzech z nich stwierdzono 100% (zniknięcie kurzych łapek), 75% i 79% poprawy), podczas gdy u 22% ochotników nie zaobserwowano żadnej poprawy. (Źródło: Ocena wpływu preparatu zawierającego asiatikozyd na zmarszczki okołooczodołowe u ochotników).

64 / Wyciąg z Centella asiatica poprawia elastyczność dłonioraz oznaki i objawy palmar fibromatosis Dupuytrena poprzez remodulację kolagenu

Doustne codzienne przyjmowanie 150 mg triterpenów z centelli przez 8 tygodni u pacjentów z fibromatozą dłoni Dupuytrena poprawiło oznaki i objawy, takie jak ból, ruchomość, grubość i echogeniczność ultradźwiękową, szczególnie echogeniczność ultradźwiękową w elastosonografii. Ponadto chwytność dłoni poprawiła się o 15% (w porównaniu z 6% w grupie placebo). Po 8 tygodniach diklofenak był stosowany jako lek ratunkowy przez 50% osób z grupy kontrolnej i tylko przez 14% z 14 osób otrzymujących suplementację. Suplementacja centella asiatica poprawiła oznaki i objawy oraz elastyczność rąk, prawdopodobnie poprzez remodulację kolagenu. Suplementacja sprawiła, że aponeurosis dłoni stał się bardziej miękki, elastyczny (mniej echogeniczny) i ruchomy, z lepszą funkcją w ciągu zaledwie 8 tygodni. Stres oksydacyjny został znacząco zmniejszony przy stosowaniu suplementu, przy czym w grupie kontrolnej nie odnotowano istotnych zmian. "Stosowanie Centellicum® we wczesnych fazach PFM może zapobiec pełnemu bliznowatemu/keloidalnemu rozwojowi zwłóknienia dłoni i retrakcji dłoni".(Źródło: Effects of collagen remodulation with Centella asiatica (Centellicum®) in Dupuytren palmar fibromatosis: a pilot supplement study).

63/ Krem z 0,1% madekasozydem i 5% witaminą C powoduje znaczącą poprawę oceny klinicznej głębokich i powierzchownych zmarszczek...

...elastyczność, jędrność, szorstkość i nawilżenie skóry oraz elastyczność skóry, naprawiając sieć włókien elast ycznych w brodawkowatej skórze właściwej, po sześciu miesiącach leczenia. Autorzy badania stwierdzają, że ich "wyniki ujawniły funkcjonalną i strukturalną przebudowę skóry chronicznie uszkodzonej przez słońce". Biorąc pod uwagę wyjątkowo niską ilość kwasu madekasozydowego w kremie (ze względu na cięcie kosztów, ponieważ madekasozyd jest 10 razy droższy od witaminy C), jeszcze bardziej imponujących wyników należy oczekiwać przy bardziej znaczącym 1% stężeniu madekasozydu. (Źródło: Kliniczna, biometryczna i strukturalna ocena długoterminowych efektów miejscowego leczenia kwasem askorbinowym i madekasozydem w fotostarzejącej się skórze ludzkiej).

62/ Zarówno azjatykozyd, jak i madekasozyd stymulują kolagen w fibroblastach...

...o 30% w ciągu 48 godzin hodowli, podczas gdy tylko madekasozyd jest w stanie znacząco zwiększyć wydzielanie kolagenu III (Źródło: Porównawcze działanie azjatykozydu i madekasozydu na syntezę kolagenu typu I i III przez hodowlę kolagenu ludzkiego.

61/ Azjatykozyd zmniejsza kurze łap ki (zmarszczki okołoustne) w podwójnie ślepym, kontrolowanym placebo badaniu

Stosowanie kremu z azjatykozydem dwa razy dziennie przez 12 tygodni poprawiło stan zmarszczek okołoustnych u 65% ochotników, przy czym u 12% zmarszczki całkowicie zniknęły , a u 23% nie nastąpiła znacząca poprawa. Po dodaniu pozostałych trzech triterpenów i zwiększeniu ich stężenia należy spodziewać się jeszcze bardziej imponujących wyników. (Źródło: Ocena wpływu preparatu zawierającego asiatikozyd na zmarszczki okołooczodołowe u ludzkich ochotników).

60/ Centella przezwycięża hamujący wpływ kortyzonu na gojenie się ran...

...i znacząco przyspiesza gojenie się ran. Stwierdzono, że rany poddane działaniu ekstraktu szybciej ulegają epitelizacji, znacznie wzrasta tempo obkurczania się rany, a także zwiększa się masa mokrej i suchej tkanki ziarninowej, wytrzymałość tkanki ziarninowej na rozerwanie oraz zawartość hydroksyproliny w modelu rany z martwą przestrzenią. Podsumowując, ekstrakt z liści centella asiatica ma działanie osłabiające znane efekty gojenia deksametazonem we wszystkich modelach ran. (Źródło: Effect of Centella asiatica L (Umbelliferae) on normal and dexamethasone-suppressed wound healing in Wistar Albino rats).

59/ Centella asiatica przyspiesza gojenie ran i syntezę kwasu hialuronowego/kolagenu

Miareczkowany ekstrakt z centella asiatica (TECA) zwiększa suchą masę, DNA, białko całkowite, kolagen, glikozaminoglikany i kwas uronowy w leczonych ranach, a także poziom hydroksyproliny, co wskazuje na zwiększoną przebudowę macierzy kolagenowej w ranie. Stwierdzono, że kwas azjatycki i azjatykozyd są najbardziej aktywne spośród 3 triterpenów, przy czym azjatykozyd wywiera preferencyjną stymulację syntezy kolagenu, tylko w niskich dawkach. (Źródło: Triterpeny z Centella asiatica stymulują akumulację macierzy zewnątrzkomórkowej w ranach doświadczalnych u szczurów).

58/ Centella asiatica działa na wielu etapach naprawy rany

Wyciąg z Centella asiatica zwiększa proliferację komórkową i syntezę kolagenu w miejscu rany, o czym świadczy wzrost zawartości DNA, białka i kolagenu w tkankach ziarninujących. W skórze poddanej działaniu ekstraktu obserwuje się szybsze i lepsze dojrzewanie oraz sieciowanie kolagenu, na co wskazuje wysoka stabilność kolagenu rozpuszczalnego w kwasach oraz wzrost zawartości aldehydów i wytrzymałości na rozciąganie. Stwierdzono, że rany poddane działaniu ekstraktu szybciej ulegają epitelializacji, a tempo obkurczania się rany jest większe w porównaniu z ranami kontrolnymi. (Źródło: Effects of Centella asiatica extract on dermal wound healing in rats)

57/ Wyciąg z Gotu kola chroni komórki skóry przed promieniowaniem UV-B

W szczególności leczenie TECA zmniejsza toksyczność UVB i zwiększa żywotność keratynocytów poprzez zwiększenie regulacji 46 genów i zmniejszenie regulacji 26 genów funkcjonalnie związanych z hamowaniem apoptozy i proliferacji komórek (Źródło: Centella asiatica chroni przed uszkodzeniem keratynocytów HaCaT wywołanym promieniowaniem UVB poprzez zmiany ekspresji mikroRNA)

56/ Centella może pomóc w walce z łuszczycą...

...hiperproliferacyjnym schorzeniem skóry, poprzez hamowanie nadmiernej replikacji keratynocytów, głównie dzięki działaniu jej dwóch składowych glikozydów triterpenoidowych, madekasozydu i asiatikozydu (Źródło: Antyproliferacyjne działanie ekstraktu z Centella asiatica i saponin triterpenoidowych na keratynocyty in vitro)

55/ Azjatykozyd zwiększa poziom kolagenu typu I, jednocześnie zapobiegając włóknieniu

W szczególności, asiatikozyd indukuje syntezę kolagenu poprzez wielopłaszczyznowe zaangażowanie w sygnalizację Smad za pośrednictwem szlaku niezależnego od TGFbeta . Dzięki temu asiatykozyd może zwiększać syntezę kolagenu I bez efektów zwłókniających, które obserwuje się w przypadku syntezy kolagenu I na drodze TGFbeta. (Źródło: Asiatikozyd indukuje syntezę ludzkiego kolagenu I poprzez kinazę I receptora TGFbeta (kinaza TbetaRI) - niezależną od sygnalizacji Smad).

54/ Centella może zmniejszać wypadanie włosów poprzez zwiększanie rozmiaru i zdolności do wzrostu włosów brodawek skórnych mieszków włosowych...

...oraz poprzez zwiększanie ekspresji genów związanych ze wzrostem włosów w tych komórkach. (Źródło: Miareczkowany ekstrakt z Centella asiatica zwiększa właściwości indukujące wzrost włosów poprzez hamowanie szlaku sygnałowego STAT w trójwymiarowych sferoidalnych hodowlach ludzkich komórek brodawek skórnych)

53/ Asiaticoside zwiększa ekspresję pięćdziesięciu genów(!)...

...związanych z proliferacją fibroblastów, progresją cyklu komórkowego i syntezą macierzy zewnątrzkomórkowej (ECM), przy czym stwierdzono ścisłą korelację pomiędzy profilem genów, produkcją mRNA i białek w odpowiedzi komórek na stymulację asiatikozydem. (Źródło: Indukcja genów związanych ze skórnymi fibroblastami pod wpływem asiatikozydu wykazana in vitro za pomocą analizy mikromacierzy DNA)

52/ Wyciąg z Gotu kola zmniejsza rozwój atopowego zapalenia skóry...

...poprzez hamowanie sygnalizacji NF-κB w komórkach makrofagów. W szczególności TECA (miareczkowany ekstrakt z centella asiatica) hamuje hiperkeratozę, mastocyty i infiltrację komórek zapalnych oraz ekspresję iNOS i COX-2, aktywność NF-κB, jak również uwalnianie TNF-α, IL-1β, IL-6, IgE i lipopolisacharydu (LPS). (Źródło: Anti-Inflammatory Effect of Titrated Extract of Centella asiatica in Phthalic Anhydride-Induced Allergic Dermatitis Animal Model)

51/ Ekstrakt z Centella asiatica ułatwia proces gojenia się ran zarówno po nacięciu, jak i po oparzeniu...

...przy czym kwas azjatycki jest pod tym względem najsilniejszym składnikiem (Źródło: Wound healing activities of different extracts of Centella asiatica in incision and burn wound models: an experimental animal study)

50/ Centella asiatica chroni fibroblasty skóry przed przedwczesną śmiercią...

...spowodowaną stresem oksydacyjnym wywołanym przez H202(stress-induced premature senescence / SIPS), poprzez ochronę replikacji DNA (Źródło: Ekstrakty z Centella asiatica modulują senescencję indukowaną nadtlenkiem wodoru w ludzkich fibroblastach skóry właściwej).

49/ Asiaticoside zmniejsza tworzenie się blizn przerostowych...

...poprzez obniżenie TGF-beta1 i TIMP1 oraz zwiększenie TGF-beta3, równoważąc w ten sposób równowagę syntezy/rozpadu kolagenu typu I . Azjatykozyd nie wpływa na MMP1, MMP2 i TIMP2 ani na kolagen typu III w bliznach przerostowych. (Źródło: Wpływ azjatykozydu na ekspresję mRNA transformującego czynnika wzrostu-beta i metaloproteinaz macierzy w bliznach przerostowych).

48/ Asiatikozyd przyspiesza gojenie się ran i zwalcza blizny keloidowe...

...poprzez zmniejszenie proliferacji fibroblastów oraz kolagenu typu I i typu III w keloidach oraz poprzez hamowanie zarówno TGF-βRI i TGF-βRII, jak i Smad7. Asiatikozyd nie wpływa jednak na ekspresję Smad2, Smad3, Smad4(Źródło: Asiatikozyd hamuje ekspresję kolagenu i sygnalizację TGF-β/Smad poprzez indukcję Smad7 oraz hamowanie TGF-βRI i TGF-βRII w fibroblastach keloidów).

47/ Madekasozyd chroni melanocyty i może pomóc w leczeniu bielactwa poprzez...

...hamowanie mitochondrialnych uszkodzeń oksydacyjnych, zmniejszenie MMPs i aktywację autofagii (Źródło: Ochronny wpływ madekasozydu na wywołany przez H2O2 stres oksydacyjny i aktywację autofagii w ludzkich melanocytach)

46/ Kwas azjatycki hamuje przyrost masy ciała spowodowany dietą wysokotłuszczową...

...poprawia insulinooporność, poziom lipidów we krwi i leptyny, gęstość mineralną kości i adiponektyny oraz zapewnia ochronę antyoksydacyjną, przy spożyciu 20mg/kg masy ciała (Źródło: Potencjał kwasu azjatyckiego w zwalczaniu otyłości i jego wpływ na ekspresję mRNA ACC1, UCP2 i CPT1 u otyłych szczurów Sprague-Dawley, które były karmione dietą wysokotłuszczową.)

45/ Aktywny madekasozyd z Gotu kola przyspiesza gojenie ran oparzeniowych poprzez wiele mechanizmów...

...poprzez działanie antyoksydacyjne, stymulację syntezy kolagenu i angiogenezy. Ponadto stwierdzono, że madekasozyd zmniejsza poziom tlenku azotu (NO), zawartość dialdehydu malonowego (MDA), infiltrację komórek zapalnych w poparzonej tkance skórnej oraz zwiększa poziom glutationu (GSH), hydroksyproliny, a także nasila epitelizację wynikającą z proliferacji fibroblastów w skórze (Źródło: Madekasozyd wyizolowany z ziela Centella asiatica ułatwia gojenie ran oparzeniowych u myszy).

44/ Centella asiatica chroni fibroblasty skóry przed uszkodzeniem przez promieniowanie UVB...

...poprzez pozytywną regulację proliferacji komórek i zwalczanie apoptozy (Źródło: Miareczkowany wyciąg z Centella asiatica zapewnia efekt ochronny przed UVB poprzez zmianę profili ekspresji mikroRNA w ludzkich fibroblastach skórnych)

43/ Stosowanie dwa razy dziennie kremu z centella asiatica zawierającego 0,5% triterpenów hamuje stan zapalny...

...i poprawia nawilżenie naskórka / zmniejsza transepidermalną utratę wody (TEWL) poprzez poprawę funkcji bariery naskórkowej (Źródło: Moisturizing and Antiinflammatory Properties of Cosmetic Formulations Containing Centella asiatica Extract).

42/ Wyciąg z Centella asiatica ułatwia naprawę tkanki łącznej i naczyń krwionośnych...

...poprzez wpływ na ekspresję genów zaangażowanych w angiogenezę, przebudowę macierzy zewnątrzkomórkowej i kilku innych czynników wzrostu, zwłaszcza TNFAIP6, białka wiążącego hialuronian zewnątrzkomórkowy (Źródło: Zmiany ekspresji genów w ludzkim fibroblaście wywołane przez triterpenoidy Centella asiatica)

41/ Asiatikozyd wspomaga gojenie się ran...

...poprzez zwiększenie szybkości migracji komórek skóry, początkowej adhezji komórek skóry i proliferacji normalnych ludzkich fibroblastów skóry właściwej (Źródło: Asiaticoside enhances normal human skin cell migration, attachment and growth in vitro wound healing model)

40/ Gotu kola i rutyna poprawiają stan przewlekłej niewydolności żylnej...

...nadpowięziowy obrzęk nóg, skurcze z zatrzymaniem wody, bez stosowania pończoch uciskowych, już po 30 dniach leczenia (Źródło: Skuteczność połączenia alfa tokoferolu, rutyny, melilotusu i centella asiatica w leczeniu pacjentów z przewlekłą niewydolnością żylną)

39/ 67% azjatykozydu z kremu gotu kola stosowanego miejscowo wchłania się do naskórka i skóry właściwej....

... a po 48 godzinach znaczna ilość azjatykozydu nadal pozostaje w skórze (Źródło: Development of a High-Performance Liquid Chromatographic Method for Asiaticoside Quantification in Different Skin Layers after Topical Application of a Centella asiatica Extract)

38/ Centella znacząco zmniejsza ilość enzymów katabolicznych w ścianach żył...

...dzięki czemu w naturalny sposób poprawia stan żylaków (Źródło: Wpływ ekstraktu z Centella asiatica na metabolizm mukopolisacharydów u osób z żylakami)

37/ TTFCA Ekstrakt z Centella asiatica poprawia stan przewlekłej niewydolności żylnej i mikroangiopatii...

...moduluje działanie fibroblastów w ścianie żyły i stymuluje przebudowę kolagenu w ścianie żyły i wokół niej. TTFCA wykazuje umiarkowane działanie stymulujące in-vitro i in-vivo na syntezę kolagenu, a w większych dawkach hamuje syntezę kolagenu i kwaśnych mukopolisacharydów. Stymulujące działanie TTFCA na tkanki wynika ze zwiększonej produkcji kolagenu przez poszczególne komórki, a nie jest wynikiem stymulacji proliferacji fibroblastów(to odróżnia działanie TTFCA od czynników wzrostu komórek). (Źródło: Total triterpenic fraction of Centella asiatica in chronic venous insufficiency and in high-perfusion microangiopathy)

36/ Wyciąg TECA z Centella asiatica poprawia ciężkość nóg...

...obrzęki i zatrzymanie wody w dolnych partiach nóg (Źródło: Titrated extract of Centella asiatica (TECA) in the treatment of venous insufficiency of the lower limbs)

35/ Asiaticoside zmniejsza poziom melaniny i hiperpigmentacji...

...poprzez hamowanie tyrozynazy i MITF (Źródło: Asiatikozyd, składnik Centella asiatica, hamuje melanogenezę w mysim czerniaku B16F10)

34/ Centella asiatica poprawia niewydolność żylną, rozstępy i gojenie się ran

Centella asiatica jest rośliną leczniczą stosowaną od czasów prehistorycznych i wykorzystywaną w medycynie ludowej do leczenia wielu schorzeń. Jednak w przeciwieństwie do innych roślin leczniczych, centella asiatica i jej triterpeny zostały poddane dość szerokim badaniom eksperymentalnym i klinicznym. Badania przeprowadzone zgodnie ze znormalizowanymi kryteriami naukowymi wykazały, że centella asiatica ma pozytywny wpływ na leczenie niewydolności żylnej, rozstępów i gojenie się ran. (Źródło: Profil chemiczny, farmakologiczny i kliniczny wschodnioazjatyckiej rośliny leczniczej Centella asiatica)

33/ ekstrakt z gotu kola TECA remodeluje kolagen w sposób zależny od dawki...

...przy czym kwas azjatycki jest jedynym składnikiem TECA odpowiedzialnym za stymulację syntezy kolagenu (Źródło: Stymulacja syntezy kolagenu w hodowlach fibroblastów przez triterpen wyekstrahowany z Centella asiatica)

32/ Centella asiatica i witamina B5 przyspieszają gojenie się ran...

...poprzez aktywację i ochronę fibroblastów. W badaniu sprawdzającym aktywność leczniczą ekstraktu z centelli / gotu kola i dekspantenolu (rodzaj witaminy B5) stwierdzono, że oba te związki przyspieszają gojenie ran poprzez aktywację i ochronę fibroblastów, przy czym każdy z nich działa na innej zasadzie (Źródło: Testing Wound-healing Activity in T15 Fibroblast Cultures: A Morphometric Analysis)

31/ Maść z Centelli poprawia stan ran oparzeniowych w czasie krótszym niż 3 dni...

...(zarówno obiektywne jak i subiektywne oznaki) i powoduje ponowną epitelizację tkanek i całkowite wygojenie, bez żadnej infekcji (Źródło: Gojenie ran oparzeniowych częściowej grubości przez leczenie miejscowe: Randomizowane, kontrolowane porównanie sulfadiazyny srebra i centidermu).

30/ Centella asiatica / gotu kola: "panaceum" sprzed 3000 lat...

...warte swojej reputacji. Południowoazjatyckie zioło lecznicze centella asiatica (gotu kola) jest od tysięcy lat stosowane jako środek leczniczy w leczeniu blizn przerostowych (które są bardzo powszechne w Azji), gojeniu się ran i oparzeń. Głównymi związkami aktywnymi zioła są: asiatikozyd, madekasozyd, kwas asiatynowy i kwas madekasowy, które razem nazywane są TTFCA (total triterpenic fraction of centella asiatica) lub TECA (titrated extract of centella asiatica) (Źródło: Centella asiatica in dermatology: an overview).

29/ Madekasozyd zmniejsza hiperpigmentację spowodowaną ekspozycją na promieniowanie UV...

...i zmniejsza indeks melaniny wywołany promieniowaniem UV w ciągu 8 tygodni od zastosowania miejscowego" poprzez hamowanie syntezy melaniny wywołanej promieniami UV, przenoszenia melanosomów i wielu markerów stanu zapalnego skóry (cyklooksygenaza-2 keratynocytów, prostaglandyna E2 i prostaglandyna F2 alfa) (Źródło: Madekasozyd hamuje syntezę melaniny poprzez blokowanie zapalenia wywołanego promieniowaniem ultrafioletowym).

28/ Wyciąg z Gotu kola zwalcza"stany zapalne" skóry, hamuje uszkodzenia oksydacyjne i glikację oraz zwiększa syntezę kolagenu.

Stwierdzono, że synergistyczny trójterpenowo-polifenolowy ekstrakt z centella asiatica chroni DNA przed uszkodzeniami spowodowanymi promieniowaniem UV, zmniejsza fotodimeryzację tyminy o ponad 28%, zmniejsza ekspresję interleukiny-1α o 26%, hamuje tworzenie karboksymetyl lizyny indukowane przez czynnik glikacyjny metyloglioksal o 100% i zagęszcza sieć kolagenową w brodawkowatej skórze właściwej (Źródło: Przeciwzapalne i antyglikacyjne działanie nowego składnika botanicznego pochodzącego z afrykańskiej bioróżnorodności - centevita)

27/ Gotu kola leczy fotostarzenie się skóry, cellulit i rozstępy, małe rany, rany przerostowe, oparzenia, łuszczycę i twardzinę...

...poprzez zwiększanie proliferacji fibroblastów, syntezy kolagenu, zawartości wewnątrzkomórkowej fibronektyny i wytrzymałości na rozciąganie nowo powstałej skóry, jak również hamowanie fazy zapalnej blizn przerostowych i keloidów (Źródło: Centella asiatica w kosmetologii)

26/ Madekasozyd z centella asiatica poprawia stan blizn keloidowych...

...hamując proliferację fibroblastów keloidowych poprzez depolaryzację potencjału błon mitochondrialnych (Źródło: Madecassoside Induces Apoptosis of Keloid Fibroblasts via a Mitochondrial-Dependent Pathway)

25/ kwas azjatycki hamuje powstawanie blizn keloidowych poprzez blokowanie TGF-beta i PAI-1...

...oraz poprzez pobudzanie Smad 7 i PPAR-gamma. Fibroblasty keloidów wykazują większą reaktywność na stymulację TGF-β1 niż fibroblasty prawidłowe pod względem inwazji i syntezy kolagenu. Jednakże kwas azjatycki hamuje indukowaną przez TGF-β1 ekspresję kolagenu typu I, Smad 2/3 i inhibitora aktywatora plazminogenu-1 (PAI-1), a zwiększa Smad 7. Co więcej, jego wpływ na fibroblasty keloidów jest zniesiony przez inhibicję PPAR-γ. (Źródło: Kwas azjatycki wyizolowany z Centella asiatica hamuje indukowaną przez TGF-β1 ekspresję kolagenu w ludzkich fibroblastach keloidowych poprzez aktywację PPAR-γ)

24/ Madekasozyd i asiatikozyd z gotu kola / centella asiatica...

...zostały zidentyfikowane jako główne substancje czynne w procesie gojenia ran oparzeniowych (Źródło: Rośliny lecznicze i ich naturalne składniki jako przyszłe leki w leczeniu ran oparzeniowych: przegląd integracyjny)

23/ Wysokie stężenie miejscowego sprayu centella asiatica / gotu kola kończy proces gojenia się ran w ciągu 14 dni

(Źródło: Ocena sprayu miejscowego zawierającego ekstrakt z Centella asiatica i jego skuteczność na ranach po wycięciu u szczurów)

22/ Połączenie Centella asiatica (gotu kola)...

...kwasu glikolowego i witamin A, C i E stymuluje syntezę kolagenu i fibronektyny w fibroblastach (Źródło: Wpływ preparatów Centella asiatica, witamin, kwasu glikolowego i ich mieszanin na stymulację syntezy kolagenu i fibronektyny w hodowanych fibroblastach skóry ludzkiej).

21/ Madekasozyd chroni komórki śródbłonka żył przed uszkodzeniem oksydacyjnym.

Madekasozyd zwiększa żywotność komórek i zapobiega apoptozie, aktywacji kaspazy-3, utracie potencjału błonowego mitochondriów oraz hamuje poziom dialdehydu malonowego wywołanego przez nadtlenek wodoru w sposób zależny od stężenia. (Źródło: Madekasozyd, saponina triterpenoidowa wyizolowana z ziela Centella asiatica, chroni komórki śródbłonka przed stresem oksydacyjnym).

20/ Leki wenotoniczne, takie jak gotu kola, rutyna, diosmina i wyciąg z kory sosny, zmniejszają obrzęki, skurcze i niespokojne nogi na kończynach dolnych.

(Źródło: Flebotoniki na niewydolność żylną)

19/ Cząsteczka madekasozydu z gotu kola hamuje powstawanie blizn przerostowych i keloidów poprzez hamowanie nadmiernej migracji fibroblastów.

Keloid jest specyficzną blizną skórną, która w miarę gojenia rozszerza się poza granice pierwotnego urazu. Inwazyjny charakter keloidu i znaczna aktywność migracyjna fibroblastów są cechą charakterystyczną, która odróżnia keloidy od innych typowych blizn. Stwierdzono jednak, że wstępne traktowanie madekasozydem znacznie hamuje migrację fibroblastów keloidów i syntezę filamentów F-aktyny, hamując w ten sposób wzrost keloidów. (Źródło: Madekasozyd hamuje migrację fibroblastów z keloidów: udział szlaków sygnalizacyjnych kinazy p38 i PI3K.

18/ madekasozyd stymuluje gojenie się ran i tworzenie kolagenu III

W przeciwieństwie do tego, co wcześniej sądzono, to właśnie asiatikozyd, a zwłaszcza mad ekasozyd są głównymi substancjami czynnymi centella asiatica odpowiedzialnymi za gojenie ran pooparzeniowych i produkcję kolagenu typu I i III (a nie kwas asiatikowy i madekasozyd) (Źródło: Identification of Major Active Ingredients Responsible for Burn Wound Healing of Centella asiatica Herbs).

17/ TTFCA wspomaga gojenie ran poprzez zwiększanie syntezy kolagenu i fibronektyny...

...syntezę w fibroblastach (Źródło: Wpływ frakcji triterpenoidowej z Centella asiatica na makromolekuły macierzy łącznej w hodowlach fibroblastów skóry ludzkiej)

16/ centella asiatica zmniejsza ciężkość nóg, ból i obrzęk...

...przegląd stwierdza. W metaanalizie 8 randomizowanych badań kontrolowanych oceniających skuteczność centella asiatica / gotu kola w leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej (CVI) stwierdzono, że zioło to znacząco poprawia parametry mikrokrążenia, obrzęk kostek i inne objawy CVI, takie jak ciężkość nóg, ból i obrzęk. (Źródło: A Systematic Review of the Efficacy of Centella asiatica for Improvement of the Signs and Symptoms of Chronic Venous Insufficiency).

15/ Asiaticoside i ekstrakt z Gotu kola zwalczają zwłóknienie...

...poprzez hamowanie transformującego czynnika wzrostu-β1 (TGF-beta1) (Źródło: Antifibrotic effect of Centella asiatica Linn and asiatic acid on arecoline-induced fibrosis in human buccal fibroblasts).

14/ TTFCA (total triterpenic fraction of centella asiatica) poprawia...

...poprawia funkcjonowanie żył, stan zapalny żył i nadciśnienie żylne w ciągu zaledwie 8 tygodni, co skutkuje obiektywną poprawą(przepływ krwi w spoczynku, dotlenienie tkanek nóg, usuwanie dwutlenku węgla z tkanek, przepuszczalność/filtracja naczyń włosowatych, zmniejszenie obrzęku kostek); oraz subiektywną poprawą (uczucie ciężkości, swędzenia, opuchlizny, uczucie obrzęku, niespokojne kończyny dolne, ból, skurcze, zmęczenie) zgłaszaną przez pacjentów.

Badania wykazały, że najbardziej imponujące wyniki przyniosła wyższa dawka centella asiatica (120mg TTFCA dziennie). Wyższe dawki przyniosły lepsze rezultaty, nie wystąpiły żadne skutki uboczne, a grupa placebo nie doświadczyła żadnych rezultatów. Ponadto wykazano, że wszystkie powyższe zmiany chronią chorych na cukrzycę przed mikroangiopatią i progresją do stadiów klinicznych.

(Źródło 1: Effects of the total triterpenic fraction of Centella asiatica in venous hypertensive microangiopathy: a prospective, placebo-controlled, randomized trial; Źródło 2: Total triterpenic fraction of Centella asiatica in the treatment of venous hypertension: a clinical, prospective, randomized trial using a combined microcirculatory model; Źródło 3: The microcirculatory activity of Centella asiatica in venous insufficiency. A double-blind study; Źródło 4: Microcirculatory effects of total triterpenic fraction of Centella asiatica in chronic venous hypertension: measurement by laser Doppler, TcPO2-CO2, and leg volumetry; Źródło 5: Improvement of capillary permeability in patients with venous hypertension after treatment with TTFCA; Źródło 6: Leczenie obrzęków i zwiększonej filtracji kapilarnej w nadciśnieniu żylnym za pomocą całkowitej frakcji triterpenowej z Centella asiatica: badanie kliniczne, prospektywne, kontrolowane placebo, randomizowane, z możliwością zmiany dawki; Źródło 7: Ocena leczenia mikroangiopatii cukrzycowej całkowitą frakcją triterpenową z Centella asiatica: kliniczne prospektywne, randomizowane badanie z modelem mikrokrążenia; Źródło 8: Leczenie mikroangiopatii cukrzycowej i obrzęków całkowitą frakcją triterpenową z Centella asiatica: prospektywne, kontrolowane placebo badanie z randomizacją; Źródło 9: Działanie Centella asiatica w niewydolności żylnej; Źródło 10: TECA (Titrated Extract of Centella Asiatica): nowe zastosowanie mikrokrążenia, biomolekularne i naczyniowe w medycynie prewencyjnej i klinicznej. A status paper).

13/ Asiatikozyd z gotu kola zapobiega starzeniu się skóry i powstawaniu zmarszczek oraz przeciwdziała rozpadowi elastyny i kwasu hialuronowego w skórze...

...poprzez hamowanie hialuronidazy, elastazy i MMP-1 (Źródło: Potencjał hamowania metaloproteinazy macierzy, hialuronidazy i elastazy przez standaryzowany ekstrakt z Centella asiatica).

12/ Azjatykozyd zwiększa syntezę kolagenu typu I...

...poprzez szlak Smad, ale niezależnie od kinazy I receptora TGF-beta (kinazy TbetaRI) (Źródło: Asiaticoside induces human collagen I synthesis through TGF-beta receptor I kinase (TbetaRI kinase)-independent Smad signaling).

11/ Centella minimalizuje obrzęk kostek podczas długich lotów...

...i poprawia utlenowanie tkanek oraz funkcjonowanie żył i tętnic (Źródło: Mikroangiopatia lotnicza w lotach średnio- i długodystansowych: zapobieganie obrzękom i zmianom mikrokrążenia za pomocą całkowitej frakcji triterpenowej Centella asiatica)

10/ Gotu kola: idealny aktywny środek na blizny i gojenie ran

"W miarę jak obecne techniki chirurgii estetycznej stają się coraz bardziej znormalizowane, a wyniki bardziej przewidywalne, cienka blizna może być linią demarkacyjną pomiędzy akceptowalnymi i nieakceptowalnymi wynikami estetycznymi". W artykule opisano, że napięcie jest czynnikiem inicjującym tworzenie się blizn przerostowych lub niekompletne gojenie się ran, a także, że główne wyciągi z centelli azjatyckiej (kwas azjatycki, kwas madekasowy i azjatykozyd) zostały udokumentowane w wielu doniesieniach naukowych jako: wspomagające gojenie się ran, stymulujące dojrzewanie blizn, wytwarzające kolagen typu I, zmniejszające stan zapalny i ograniczające różnicowanie się miofibroblastów (Źródło: New innovations in scar management).

9/ centella chroni żyły przed uszkodzeniem po zakrzepicy żył głębokich...

...(zespół postphlebitic (PPS) poprzez zachowanie integralności tkanki łącznej, do której przyczepione są komórki śródbłonka, a tym samym zmniejszenie wydalania komórek śródbłonka do krwiobiegu (Źródło: Frakcja triterpenowa Centella Asiatica (CATTF) zmniejsza liczbę krążących komórek śródbłonka u osób z zespołem postflebitalnym).

8/ Asiaticoside wpływa na ekspresję 54 genów związanych z funkcjonowaniem tkanki łącznej...

... "zwiększając " proliferację komórek, progresję cyklu komórkowego i syntezę macierzy zewnątrzkomórkowej", zwłaszcza kolagenu typu I i typu III. W uproszczeniu oznacza to, że komórki kolagenowe dojrzewają szybciej, szybciej się namnażają i produkują więcej kolagenu i innych białek tkanki łącznej. (Źródło: Indukcja azjatykozydem progresji cyklu komórkowego, proliferacji i syntezy kolagenu w ludzkich fibroblastach skóry właściwej).

7/ Właściwości centella asiatica zwiększające ilość kolagenu, lipolityczne, antyoksydacyjne i antycellulitowe

W tym badaniu stwierdzono, że ekstrakt z gotu kola stymuluje syntezę kolagenu (lepiej niż witamina C), lipolizę (lepiej niż kofeina), wykazuje silne działanie antyoksydacyjne / zmiatające wolne rodniki (równe działaniu ekstraktu z pestek winogron i witaminy C) oraz wykazuje podobne działanie ochronne przed promieniowaniem UV jak oligomeryczne cyjanidyny (Źródło: Triterpene Composition and Bioactivities of Centella asiatica).

6/ TTFCA stabilizuje blaszki m iażdżycowe poprzez zwiększoną syntezę kolagenu...

...zmniejszając w ten sposób ryzyko zakrzepicy, pęknięcia tętnicy i embolizacji (Źródło 1: Modyfikacja echogeniczności blaszek udowych po leczeniu całkowitą frakcją triterpenową Centella asiatica: prospektywne, randomizowane, kontrolowane placebo badanie; Źródło 2: Wzrost echogeniczności echolucentnych blaszek szyjnych po leczeniu całkowitą frakcją triterpenową Centella asiatica: prospektywne, kontrolowane placebo, randomizowane badanie).

5/ Połączenie wąkrotki azjatyckiej i kory sosnowej pomaga zapobiegać miażdżycy...

...poprzez zatrzymanie odkładania się blaszek m iażdżycowych i ich progresji do stadiów klinicznych, głównie poprzez zmniejszenie stresu oksydacyjnego (Źródło 1: Pycnogenol® i Centella asiatica w zapobieganiu bezobjawowej progresji miażdżycy w zdarzeniach klinicznych; Źródło 2: Pycnogenol® i Centella asiatica w leczeniu bezobjawowej progresji miażdżycy)

4/ Połączenie centella asiatica, kofeiny esculoside i L-karnityny maksymalizuje lipolizę poprzez hamowanie adrenoreceptorów alfa-2

Badania in vitro wykazały (a) gwałtowny wzrost zawartości cyklicznego adenozynomonofosforanu (cAMP) w ludzkich adipocytach, a następnie wzrost zawartości nieestryfikowanych kwasów tłuszczowych (NEFA) w pożywce inkubacyjnej ludzkich adipocytów oraz (b) badania in vivo wykazały rzeczywisty silny efekt odchudzający u ochotników. Co więcej, połączenie to antagonizuje receptor alfa(2)-adrenergiczny, który, jak wiadomo, zmniejsza zawartość wewnątrzkomórkowej AMPc, a w konsekwencji obniża poziom lipolizy. (Źródło: Wykazanie in vitro, ex vivo i in vivo lipolitycznego działania liposomów odchudzających: nieoczekiwany antagonizm alfa(2)-adrenergiczny).

3/ gotu kola/centella asiatica mogą poprawić stan przewlekłej niewydolności żylnej, obrzęków limfatycznych i zaburzeń krążenia

Upośledzone mikrokrążenie skórne jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do rozwoju stanu zapalnego u pacjentów z przewlekłą niewydolnością żylną (CVI). Zwiększenie szybkości filtracji kapilarnej predysponuje do powstawania obrzęków. Miejscowy obrzęk limfatyczny jest powikłaniem CVI, często niedostatecznie rozpoznanym. W niniejszej pracy, będącej przeglądem randomizowanych prospektywnych badań kontrolowanych, wykazano, że wyciąg z kasztanowca, flawonoidy, całkowita frakcja triterpenowa centella asiatica (TTFCA) i procyjanidyny zmniejszają szybkość filtracji kapilarnej i poprawiają poziomy ciśnień parcjalnych tlenu i dwutlenku węgla w skórze. Badanie wykazało, że połączenie z kompresjoterapią może mieć pewne efekty dodatkowe. (Źródło: A review of the microcirculation in skin in patients with chronic venous insufficiency: the problem and the evidence available for therapeutic options)

2/ Owrzodzenia żylne goją się przy pomocy kremu ziołowego zawierającego gotu kola i inne składniki roślinne

Ta mieszanka ziołowa, w połączeniu z odzieżą uciskową, znacząco poprawiła stan zapalny, czas gojenia i ból w zapaleniu żył, w porównaniu z samą odzieżą uciskową. Zawarty w kremie wyciąg z bluszczu przyczynił się do zmniejszenia bólu, wyciąg z kasztanowca, ruszczyka i pestek winogron zmniejszył stan zapalny, a alantoina, gotu kola i kwas hialuronowy wspomogły gojenie się ran. U pacjentów, którzy stosowali zarówno krem, jak i odzież uciskową, ból ustąpił w ciągu 72 godzin, stan zapalny zniknął w ciągu tygodnia, obrzęk tkanek ustąpił w ciągu tygodnia, a gojenie zakończyło się po 4 tygodniach. (Źródło: Multicentryczne badanie nad miejscowym związkiem o działaniu odprowadzającym limfę w leczeniu owrzodzeń flebostatycznych kończyn dolnych)

1/ Praca poglądowa sugerująca zastosowanie gotu kola w leczeniu żylaków i hemoroidów

Utrata integralności naczyń krwionośnych jest związana z patogenezą żylaków. Wykazano, że kilka ekstraktów botanicznych (kasztanowiec zwyczajny/esculus, ruszczyk kolczasty/ruscus, gotu kola, flawonoidy i kora sosny) poprawiają mikrokrążenie, przepływ kapilarny i napięcie naczyń krwionośnych oraz wzmacniają tkankę łączną okołonaczyniowego podłoża amorficznego. Doustna suplementacja może zapobiegać czasochłonnym, bolesnym i kosztownym powikłaniom żylaków i hemoroidów (Źródło: Hemoroidy i żylaki: przegląd możliwości leczenia).

Odkryj kremy Celluence® Legs
Odkryj zabiegi na cellulit Meso-CRF®.

© 2017-2021 LipoTherapeia. Wszelkie prawa zastrzeżone. Zakaz powielania bez pisemnej zgody. Ten artykuł został po raz pierwszy napisany w 2017 roku i ostatnio zaktualizowany w 2021 roku.