Czym są rumienie i jak się ich pozbyć?

co to są rumienieRozszerzone naczynia krwionośne można zamykać na wiele sposobów, metoda laserowa wydaje się jednak jedną z najbardziej skutecznych. Sam zabieg polega na naświetlaniu rozszerzonego naczynka promieniem lasera. Prowadzi to do gwałtownego podgrzania krwi, a następnie obkurczenia i trwałego zamknięcia. Zabieg jest skuteczny przede wszystkim wówczas, gdy w trakcie jego wykonywania dobrana zostanie odpowiednia długość fali emitowanej przez urządzenie, kluczowe znaczenie ma przy tym dotarcie maksimum ciepła do krwi i tylko nieznaczne podgrzanie skóry. Promień lasera musi być zatem bardzo silnie pochłaniany przez hemoglobinę, a jedynie minimalnie przez melaninę. Same naczynia krwionośne rozszerzają się z przynajmniej kilku powodów.

czym są rumienieW przypadku kobiet za zjawisko to najczęściej odpowiadają estrogeny, które oddziałują na mięśnie naczyń włosowatych. Początkowo pojawia się zaczerwienienie określane też mianem rumienia i choć rumień w pierwszym momencie znika, z czasem dochodzi do jego utrwalenie i pozostania na stałe. Trwale rozszerzone naczynia krwionośne stają się widoczne przez naskórek. Właśnie takie zmiany nazywamy teleangiektazjami. Najprostsza definicja teleangiektazji mówi, że są to trwale rozszerzone naczynia włosowate splotu podbrodawkowego ludzkiej skóry. Uwidoczniają się one jako czerwone „nitki” i w najgorszym przypadku są one w stanie przylegać do siebie ściśle, co daje obraz jednolitego zaczerwienienia.

jak usunąć rumienieDermatolodzy dzielą teleangiektazje na liniowe (nie łączą się one między sobą i najczęściej pojawiają się na udach, powyżej stawu kolanowego), pajączkowate (rozchodzą się na boki promieniście), drzewkowate (znajdują się na bocznej powierzchni ud) oraz guzkowate (rozsiane nierównomiernie, mają charakter punktowy). Rozszerzaniu naczyń sprzyjają nie tylko czynniki zewnętrzne, ale również zewnętrzne. W tym kontekście mówimy o przewlekłej ekspozycji na słońce, wietrze, dużej wilgotności, dużych wahaniach temperatur, stosowaniu niektórych rodzajów leków, a nawet o długotrwałym stosowaniu miejscowych sterydów.